Womens Gold-Tone White Mother of Pearl Dial Watch - 14918G-07-E13
Item # 806415
Womens Gold-Tone White Mother of Pearl Dial Watch - 14918G-07-E13 - image
Boscov's Credit Card
Save 15% on your first purchase when you open and use a Boscov's Credit Card! Learn More
Color
Color:
Pink/Gold
Add to Registry Wish List
This Womens gold-tone white mother-of-pearl dial watch elevates any ensemble. With its timeless and refined design, it exudes charm and sophistication. Equipped with high-quality quartz movement, this watch guarantees precise timekeeping. The 13mm wide durable and comfortable pink polyurethane strap is carefully crafted for the perfect fit on women's wrists. With a width of 18mm and a length of 9 inches, it is the ideal fit for all wrist sizes. Its traditional buckle closure makes it easy to adjust and provides a secure fit. The 23mm case diameter is universally flattering, striking the perfect balance of modern and sleek. Made with a shiny gold-toned metal alloy case, crystal stone bezel, and a white mother-of-pearl dial, the watch is stylish and versatile. Its case thickness of 9mm adds to its slim and streamlined appearance. Not only is it a fashion statement, but it's also practical with splash resistance to withstand everyday wear and protect against light splashes.
  • Style: 14918G-07-E13
  • Case Dimensions: 23mm